Planinski izlet na KRN 2013

V soboto, 17. avgusta smo se zjutraj zbrali vsi pohodniki pri Domu dr. Klementa Juga v Lepeni. Nekaj časa smo potrebovali, da smo našli prazno parkirišče. Bila je prava invazija pohodnikov na Krnsko jezero. Med njimi nas je bilo 16 članov društva. Po dobrih dveh urah smo dosegli naš cilj vmesne etape pri Krnskem jezeru. Tukaj so se nam pridružili še Rastko, Irena in Maja. Da pa ne bi kar takoj se začeli vpenjati po klasični poti (prevelika množica pohodnikov) smo mi krenili na Prehodce (preval med Tolminkim svetom ter smerjo proti Komni), kjer smo se priključili Slovenski planinski poti, ki vodi iz Krna proti planini Razor.
Na tej poti je tudi mnogo ostankov sledi prve svetovne vojne; karavle, ostanki granat, kupi železja ter bodeče žice. Najbolj pa se vtisne v spomin spomenik padlim avstrijskim (in našim vojakom), ki so padli v teh krajih. Spomenik stoji na Peskih. Blizu je tudi znamenita Batognica preko katere smo se spustili in povzpeli na naš cilj. Krn 2244 m. Prenočili smo v Gomiščkovem zavetišču, ki leži par deset metrov nižje s pogledom na dolino Soče. Zjutraj nas je čakal sestop do Doma pri krnskem jezeru. Vmes smo se zaustavili še pri samem jezeru. Se naužili lepot ter pogledov nazaj na prehojeno pot. Po obilni malici smo se spustili še v Lepeno. Najbolj hrabri so namočili noge v ledeno hladno Sočo. Edino Brane je preizkusil tok Soče. Pri vrnitvi smo se na kratko zaustavili pri trdnjavi Kluže ter potem nadaljevali pot preko prelaza Predel na italijansko stran. Namen je bil počitek pri Rabeljskem jezeru. Trije smo se namočili v njem, se osvežili za nadaljevanje poti proti domu. Vmes pa smo se dogovorili za cilj izleta, ki bo prihodnje leto. Ta pa naj ostane skrivnost do občnega zbora.

Povezava do Galerije - Krn 2013

----------------------------
prispevek pripravil: Jože Dajnko